Como. Miasto w cieniu pięknego jeziora

4.2
(5)

Como, położone przy południowym brzegu jeziora o tej samej nazwie, stoi nieco w jego cieniu. Cieniu cudownego miejsca do wypoczynku i wakacyjnego relaksu. A miasto Como warto zobaczyć, może nie dla fascynujących zabytków – a bardziej dla poczucia wielkiej historii, której było ono świadkiem.

Włochy 2017, dzień 3 (poprzedni wpis: Dookoła włoskiego jeziora Como). Kończąc objazd zachodniego wybrzeża jeziora Como, złamaliśmy nieco swoje plany. Mieliśmy jechać prosto do naszego punktu noclegowego, do Brescii – ale jezioro Como tak nam się spodobało, że nie mogliśmy sobie na koniec spotkania z nim kolejnego postoju – tym razem w jednym z większych miast, położonych nad tym jeziorem. I tak wylądowaliśmy w centrum Como.

Historia tego miasta zaczyna się mniej więcej ok.V w. p.n.e., kiedy to osadę założyli na pobliskich wzgórzach Celtowie. W lasach otaczających dzisiejsze Como ponoć nadal znajdują się pozostałości ich fortyfikacji. Tuż przed początkiem naszej ery osada dostała się w strefę wpływów starożytnego Rzymu, a niedługo później Comum (taką wtedy nazwę miasto nosiło) zostało przeniesione ze wzgórz nad sam brzeg jeziora, stając się ważną rzymską fortyfikacją obronną.

W tym okresie miasto „wydało” jednych z najsłynniejszych w swej historii obywateli. W I w. n.e. w Comum urodzili się obaj słynni Pliniusze – Pliniusz Starszy i Pliniusz Młodszy. Rzymian wypędzili stąd Hunowie w VI w., ale kolejne ważne dla miasta wydarzenia zanotowano w XII w., kiedy to po ciężkiej wojnie z Mediolanem, miasto mocno straciło na znaczeniu. Dość szybko jednak zrewanżowało się przy pomocy niemieckiego cesarza Fryderyka Barbarossy, który dodatkowo „obudował” wzgórza nad miastem nowymi formacjami obronnymi, z których część stoi do dziś.

Como, nad brzegiem jeziora
Como, nad brzegiem jeziora
Como, nad brzegiem jeziora
Como, nad brzegiem jeziora
Como, centrum miasta
Como, centrum miasta
Como, plac katedralny
Como, plac katedralny

W XVII w. w Como urodziła się kolejna ważna historyczna postać – późniejszy papież Innocenty XI. Pośrednio związany z naszą polską historią – bardzo silnie wspierał on bowiem (także finansowo) obronę Europy przed najazdem tureckim. Innocenty XI był też „sponsorem” obrony Wiednia w 1683 r. – czyli słynnej odsieczy wiedeńskiej Jana III Sobieskiego. Po śmierci pochowano go w Bazylice w Watykanie, gdzie jego sarkofag znajdował się przez długie wieki – dopiero kilka lat temu przeniesiono go do innej kaplicy w bazylice – dziś w tym miejscu znajduje się sarkofag Jana Pawła II.

W połowie XVIII w. w Como urodził się naukowiec, którego nazwisko znamy wszyscy i dość często je wymawiamy, nie mając tego świadomości. Naukowcem tym był Alessandro Volta – odkrywca metanu, twórca kondensatora i badacz zjawisk, związanych z elektrycznością. Jednostka napięcia elektrycznego – wolt (V) – została nazwana właśnie na jego cześć. Volta był też twórcą pierwszego na świecie akumulatora. Został pochowany bardzo niedaleko Como, w miejscowości nazywającej się dziś Camnago Volta. Na jego cześć w Como wybudowano mauzoleum nad samym brzegiem jeziora – Tempio Voltiano.

Z kolei w XIX w. w Como urodziła się druga córka słynnego węgierskiego kompozytora – Ferenca Liszta. Kompozytor w Como nie mieszkał – po prostu tu wypadł czas porodu jego ciężarnej żony w czasie tournee koncertowego. Cosima, bo tak córce dał na imię Liszt, nie wyszła do końca życia z kręgu muzyki – wyszła później za mąż za kolejnego słynnego kompozytora – Ryszarda Wagnera.

Co warto zobaczyć w Como ? Zainteresowanych życiem Alessandro Volty z pewnością zafascynują miejsca z nim związane. A że Volta spędził tu dużą część swojego życia, to jest ich sporo – dom rodzinny, kościół w którym był chrzczony, liceum do którego uczęszczał… I jeszcze kilka innych, z grobowcem za miastem i mauzoleum nad jeziorem włącznie.

Como, katedra Wniebowzięcia NMP
Como, katedra Wniebowzięcia NMP
Como, katedra Wniebowzięcia NMP
Como, katedra Wniebowzięcia NMP
Como, katedra Wniebowzięcia NMP
Como, katedra Wniebowzięcia NMP
Como, katedra Wniebowzięcia NMP
Como, katedra Wniebowzięcia NMP

Najważniejszym zabytkiem w centrum Como jest oczywiście ogromna katedra Wniebowzięcia NMP. Nieco wzorowana na wybudowanej troszkę wcześniej katedrze w Mediolanie, jej budowa rozpoczęła się w ostatnich latach XIV w. We wnętrzach znajdują się obrazy, gobeliny i inne dzieła sztuki sakralnej z XIV, XV i XVI w. Wnętrza katedry w Como robią duże wrażenie swoją rozległością – katedra ma prawie 90 m długości, a szerokość (w najszerszym miejscu) przekracza 50 m.

Do innych wartych uwagi zabytków w Como zaliczyć można:

  • wieżę obronną Porta Torre, wybudowaną w XII w. za zgodą cesarza Fryderyka Brabarossy, który pomagał wtedy miastu w wojnach z Mediolanem. Wieża broniła wtedy głównego wjazdu do miasta;
  • bazylikę San Fedele, wybudowaną w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się starszy (z VII w.) kościół. Bazylika  wybudowana została w 1120 r.;
  • kościół San Donnino z początków XVII w., może niezbyt okazały, ale za to silnie związany z życiem Alessandro Volty – tu przyszły odkrywca był chrzczony, to uczęszczał na pierwsze lekcje religii (do końca życia był niezwykle religijnym człowiekiem);
  • kościół Santa Maria di Loreto, stojący nieco na uboczu starego miasta, pochodzący z połowy XVIII w.
Como, bazylika San Fedele
Como, bazylika San Fedele
Como, kościół San Donnino
Como, kościół San Donnino
Como, kościół Santa Maria di Loreto
Como, kościół Santa Maria di Loreto
Como, Porta Torre, XII-wieczna wieża obronna
Como, Porta Torre, XII-wieczna wieża obronna
Como, centrum miasta
Como, centrum miasta
Como, centrum miasta
Como, centrum miasta

Po Como warto się przespacerować, szczególnie na deptakach nad brzegiem jeziora, z pięknymi widokami na nie. Wart uwagi jest też oczywiście plac obok katedry, gdzie tętni w kafejkach i restauracjach życie towarzyskie mieszkańców i turystów. Como nie jest skarbnicą widowiskowych zabytków (poza katedrą), ale jest bardzo klimatycznym, bardzo związanym ze swoją historią (którą chwali się jak może) miastem. Kilka godzin tu spędzonych na pewno nie było dla nas godzinami straconymi.

Pełna galeria zdjęć z włoskiego miasta Como znajduje się na osobnej stronie naszego bloga. A w kolejnym artykule pokażemy Wam kolejne włoskie miasto, odwiedzone przez nas podczas tej włoskiej objazdówki. Tym razem będzie to nieco pomijana przez turystów Brescia.

Jak bardzo przydatny jest dla Ciebie ten artykuł?

Kliknij na odpowiednią gwiazdkę i oceń treść

Dotychczasowa średnia ocena 4.2 / 5. Ilość opinii: 5

Ten artykuł nie był jeszcze oceniany. Oceń jako pierwszy!

Jeśli nasz artykuł jest dla Ciebie przydatny...

podziel się nim ze znajomymi 🙂

Dodaj komentarz